+90 212 380 1963
Bize Ulaşın
info@hamisigorta.com
İletişimde kalın
 TRAFİK SİGORTASI

TRAFİK SİGORTASI

Trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince motorlu taşıt sahiplerinin yaptırması zorunlu olan sigortadır. Kara yolu motorlu taşıt sahipleri, araçlarının satın aldıkları andan itibaren her yıl sigorta poliçesini yeniletmek zorundadır. Sigortası olmayan, süresi biten araçlar yol kontrollerinde tespit edilmeleri halinde trafik ekiplerince çekilerek trafikten men edilirler. Sigorta yaptırılıp, poliçe ilgili memura teslim edilmeden aracın trafiğe çıkarılması veya araç sahibine teslim edilmesi mümkün değildir.

TRAFİK SİGORTASI FİYATLARI NASIL BELİRLENİR ?

Trafik sigortası poliçe limitleri ve primleri her yıl Bakanlar Kurulu ve ilgili bakanlık tarafından belirlenerek ilan edilir. Araçların fiyatlarındaki artış, yedek parça fiyatları ve enflasyon ile döviz miktarları göz önünde bulundurularak belirlenen bu tarife; aracın yaşı ve teknik özelliklerine göre yapılan özel bir hesaplama sistemi ile poliçeye geçirilir.

kasko

TRAFİK SİGORTASININ KAPSAMI NEDİR?

Trafik sigortası, motorlu taşıtlar ile yapılan kazalarda, karşı taraf ve 3. kişilerin uğradığı maddi ve bedeni zararları karşılar. Poliçe limitleri dahilinde sigorta bedeli zarar gören tarafa ödenir. Ancak zarar poliçe limitlerinin üzerinde ise aradaki farktan araç sahibi sorumlu olacaktır. Bu farkı da sigortalatmak isteyen sürücüler, koruyucu mali mesuliyet sigortası ile kendilerini tam anlamıyla sigorta güvencesi altına alabilirler. Sigorta poliçelerindeki genel ve özel şartlar ile ana teminatlar genellikle aynıdır. Kanunen zorunlu bir sigorta olması sebebiyle, bu hususlarda fazla değişiklik yapılamaz. Ancak ek teminatlar ile güvence kapsamı genişletilebilir. Poliçenin ana teminatlarında tüm riskler ayrı ayrı gösterilerek, her bir risk için sağlanan teminat belirtilir. Ölüm, yaralanma, maddi hasar, hastane masrafları, ayrı ayrı yer alır. Ancak trafik sigortası ile manevi zararların karşılanması mümkün değildir.

TRAFİK SİGORTALARI ZORUNLU MUDUR?

en_iyi_kasko_teklif_alTrafik poliçeniz yoksa veya süresi bitti yahut bitmek üzere ise en kısa zamanda poliçenizi yeniletmeniz gerekir. Çünkü aracınızın trafikten men edilmesi size ekonomik olarak çok daha pahalıya mal olacaktır. Eğer yeni bir araç aldıysanız veya trafik poliçenizin yenilenme zamanı geldiyse, sizin iyi bir sigortacıya ihtiyacınız var demektir. Sigorta ile ilgili her konuda olduğu gibi trafik sigortası konusunda da en kapsamlı poliçelerle üretim yapan firmamızın hizmetleri ve diğer konularda bilgi almak için bizimle irtibata geçmeniz yeterli olacaktır. Siz de başta bu sigorta olmak üzere, birçok sigorta hakkında bilgi edinmek ve uzman düzeyinde anlaşılabilir bir şekilde bilgi alabilmek için hemen Ata Brokerlik ile iletişim kurabilirsiniz. Ata Brokerlik, sigorta brokerliği kategorisinde hizmet veren uzman bir firmadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open chat
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Powered by