+90 212 380 1963
Bize Ulaşın
info@hamisigorta.com
İletişimde kalın
 TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK’lı olan ancak devlet hastaneleri yerine özel hastane ve sağlık kurumlarında tedavi görmek isteyen kişilerin, herhangi bir fark ödemeden özel sağlık kurumlarındaki sağlık giderlerinin karşılanması amacıyla hazırlanan poliçelerdir. Özel sağlık sigortalarından farklı olan sigorta, sigortalının devlet kurumlarında sıra beklemeden, zaman kaybetmeden ve daha kaliteli koşullarda sağlık hizmetini, küçük primler ödeyerek almasını sağlar.Bu poliçe kapsamında sigortalılar, anlaşmalı kurumlarımız içinde yer alan özel hastanelerden faydalanabilmekte ve SGK fark ücretlerini ödemeden tedavi olabilmektedirler.

Bu ürüne sahip olan sigortalılar sadece;

  • SGK yasal katılım payı olan, muayene bedelini (15 TL)
  • Poliçe özel şartlarınca teminat  dışı olan durumlardaki sağlık ücretlerini
  • SGK’nın ödemediği Sağlık harcamalarını ödemekle yükümlüdürler. İlgili maddeler haricindeki tüm sağlık harcamaları poliçe teminatlarına dahildir.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Öncelikle SGK tarafından ödenmeyen belli sağlık harcamalarınızda güvence altındadır. Estetik amaçlı yapılan operasyonlar ve akupuntur tedavisinde mezoterapi veya ozon tedavisi gibi sağlık harcamalarınızda bu sigorta kapsamında ödenebiliyor. SGK tarafından belli limitlerde kadar ödenen sağlık harcamalarında bu limitleri aşan kısımlar oluştuğun da tamamlayıcı sağlık sigortası güvence altında oluyor. Yine SGK tarafından karşılanmayan konaklama giderleri ise benzeri harcamalar güvence altında giriyor. Özel hastane veya sağlık kuruluşu yoluyla sigorta şirketi arasında yapılacak olan anlaşma kapsamında sağlık uygulama tebliğinin limitlerini aşan harcama tutarınız tamamlayıcı sağlık sigortası ile güvence altına girer.

NEDEN TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI YAPTIRMALIYIM?

En ucuz tamamlayıcı sağlık sigortası tanımı aslında doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü tamamlayıcı sağlık sigortaları konusunda sigorta şirketlerinin fiyatları arasında büyük farklar bulunmaz. En ucuz sigorta, sizin ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun olan poliçedir demek daha doğru olacaktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK güvencesi olup ta özel sağlık kurumlarından herhangi bir ücret ödemeden hizmet almak isteyen kişilere özel hazırlanan bir poliçedir. Bu poliçe ile ücretli çalışan veya SGK güvencesinden faydalanan kişiler diledikleri özel hastaneden hizmet alarak, fark ücreti ödemezler. Primleri de özel sağlık sigortasına göre çok daha ekonomiktir.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI FİYATLARI VE ÜCRETİ NE KADAR?

 

Ücretleri konusunda bir diğer değişken ise sigorta poliçesini aldığınız acentenin hangisi olduğudur. Çünkü sigorta şirketleri üretim kapasiteleri yüksek olan acentelerine primler konusunda daha fazla obsiyon tanımakta ve bu da primlerin daha düşük çıkmasını sağlamaktadır. Bu anlamda hangi sigorta acentesinden poliçenizi alacağınız da tamamlayıcı sağlık sigortası ücretleri bakımından belirleyici olacaktır.

 

Alırken ihtiyaçlarınızı ve olası risklerinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin çocuk planlıyorsanız, bu teminatı da poliçenize ekletebilirsiniz. Veya ailenizde genetik bir hastalık varsa ve sizde de bunun görülme ihtimali yüksekse, bu hastalığa uygun teminatların bulunması hastalığın ortaya çıkması halinde sizi ekonomik olarak koruyacaktır. Yani tamamlayıcı sigorta ücretleri tamamen sizin istek ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak hesaplanır. Çünkü sigorta açısından sigorta şirketleri arasında aynı teminatlar için çok küçük farklar bulunur. Bu durumda ödemeniz gereken prim miktarını, poliçenize dahil ettiğiniz teminatlar belirleyecektir.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASINDAN NASIL FAYDALANIR?

Sosyal Güvenlik Kurumunun 2012 yılı Haziran ayında bir genelge oluşturdu ve tamamlayıcı veya destekleyici olarak sağlık sigortası hakkında bazı düzenlemeleri bize duyurdu. Bu tarihten itibaren ise tamamlayıcı sağlık sigortası uygulaması çerçevesinde ise sağlık hizmetlerinin hem kapsamı genişlemiş oldu hem de sağlık hizmetlerinizin daha kolay alınmaya sağlandı. Tamamlayıcı sigorta ve Sosyal Güvenlik Kurumu olarak özel sağlık sigortalarını desteklemiş olunuyor.

Bilindiği gibi kurum belli tedavi giderlerini ödemezdi. Belli tedavilerde ise limit uyguluyordu ve belli bir limite kadarda yapılan harcamaları ödeniyordu. Bunun yanı sıra bir kısım insanlar da ise daha özenli ve yüksek standartlar da sağlık hizmeti almak isteniyordu. Bu uygulama ise şimdi bütün bu talepleri size sunuyor. Bunun yanında Sosyal Güvenlik Kurumu geri ödemeler de yaşanan uygulama farklılıklarında da bir çözüm getirilmiş oldu. Ancak tamamlayıcı sigorta yaptırmanız zorunlu değildir isteğinize bağlıdır.

EN UYGUN TAMAMLAYICI SAĞLIK HİZMETLERİ

Tüm bu kriterler konusunda net taleplerinizi belirledikten sonra, sizin için en uygun tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesini nereden alabileceğiniz aşamasına geçmeniz gerekir. Bu bakımdan poliçeyi alacağınız sigorta firmasının uygulaması ve acente sınıfı önem taşır. Çünkü sigorta acenteleri sigorta şirketleri ile farklı oranlarda anlaşma yapabilmektedir. Bu da ödeyeceğiniz prim miktarına doğrudan etki edecektir.

25 farklı sigorta şirketinin acentesi olan firmamızda, bu bakımdan tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecek ve en ekonomik poliçeyi bulacağınıza eminiz. En uygun tamamlayıcı sağlık sigortası hangisi, sizin ihtiyaçlarınıza cevap verirken aynı zamanda bütçenize de yük getirmeyecek tamamlayıcı sigorta poliçesini hangi sigorta şirketinden alabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, firmamızın uzman personelleri ile iletişime geçebilirsiniz.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI TEMİNATLARI

Tamamlayıcı sağlık sigortanızdaki teminatları ve limitlerini belirlerken; sigortalı siz iseniz kendinizin, başkası ise poliçe lehdarının yaşını, mevcut veya müstakbel sağlık sorunlarını, kronik hastalıklarını, işini ve risklerini dikkate almanız gerekir. Bu anlamda çocuklarınız veya kendiniz için yaptıracağınız tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi farklı olacaktır. İşte bu kriterler tamamlayıcı sigorta ne kadar sorusuna da net bir cevap almanızı sağlar. İhtiyaçlarınız ve olası riskleriniz doğrultusunda hazırlanacak sigorta poliçesi, özel sağlık kurumlarında aldığınız hizmetler için hiçbir fark ödememenizi sağlar. Hem kaliteli hizmet almanız hem de gecikmeden sağlık sorunlarınızın giderilmesi amacıyla üretilen tamamlayıcı sağlık sigortası için ödeyeceğiniz primler de özel sağlık sigortasından çok daha ekonomik olacaktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, sigorta şirketlerinin son yıllarda en fazla üretim yaptığı poliçe olmuştur. SGK güvencesi olan kişiler özel sağlık sigortası yerine bu sigortayı yaptırarak özel hastanelerden hizmet almayı tercih etmeye başlamıştır. Sigorta fiyatları konusunda sigorta şirketleri arasında fark vardır. Teminatları aynı olan poliçeler için bu fark çok fazla olmamakla beraber, teminatların birbirinden farklı olması halinde primler de farklı rakamlara ulaşmaktadır.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI KULLANIMI

Aslında sağlık hizmetleriniz açısından modern bir tercih olan tamamlayıcı sağlık sigortası Hollanda, Almanya, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinin çoğunda yıllardır uygulanıyor. Bizde de bu uygulamanın başlatılmış olması da her ne kadar geç gelse de faydalıdır. Artık bu sigortada özel hastaneler ile fark ücretlerinizi sigorta şirketinizden talep edebiliyorsunuz. Önceden ise devlete ait hastanede özel yatak ücreti alınıyordu. Şimdi bu ücretlendirme de sigortaya yansıtılıyor. Kısaca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmeyen veya Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilemeyen sağlık hizmetleri tamamlayıcı ya da destekleyici sigorta ile karşılanabiliyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasında tereddüt duyulan başka noktalar olursa inceleyebilirsiniz.

SAĞLIĞINIZ BİZDE POLİÇESİ AVANTAJLARI

  • Yatarak Ayakta tedavi teminatları, poliçe özel ve genel şartlar çerçevesinde sınırsız ve %100 olarak ödenir.
  • Poliçe başlangıç tarihinden önceki mevcut olan hastalıkları ve her türlü sağlık tedavi masrafları poliçe kapsamı dahilinde ödenir.
  • Bireyler 0 Yaş itibariyle tek başına sigorta kapsamına alınabilmektedir.
  • Benzer sigorta ürünlerinde 60 yaşa kadar yapılabilen tamamlayıcı sağlık sigortası bu üründe 0-80 yaş aralığındaki (80 Yaş dahil) SGK’lı olan herkes için yapılabilir.
  • Vergi indiriminden, prim ödemeleri karşılığında alınacak makbuz ile yararlanılabilir.

tamamlayici-saglik-sigortasi-nedir-fiyatlari-ucretleri

SİGORTA ŞİRKETLERİNİN UYGULAMALARI

Sigorta primleri konusunda sigorta şirketlerinin uygulamaları farklıdır. Çünkü her ne kadar SGK tarafından hizmetin belli bir miktarı karşılanıyor olsa da, asıl olarak sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu özel hastanenin ücret tarifesi prim miktarını belirler. SGK hangi özel hastane olursa olsun, aynı miktarda ödeme yapar. Bu durumda aradaki fark, özel hastanenin fiyatlarına göre belirlenir. Bu fark aynı zamanda primlerin de ne kadar olacağını belirler. Bu bakımdan hangi sigorta şirketinin hangi özel hastane ve sağlık kurumu ile anlaşmalı olduğu konusunda sigortacınızdan detaylı bilgi almanız gerekir. Özellikle tercih ettiğiniz bir özel sağlık kurumu var ise hangi sigorta şirketleri ile anlaşması olduğunu ve SGK ile anlaşmasının olup olmadığını telefon ile öğrendikten sonra, tamamlayıcı sağlık sigortanızı hangi sigorta şirketinden alacağınıza karar verebilirsiniz. Bunların arasından sizin için en uygun poliçeyi belirlemek konusunda sigortacınız size gerekli açıklamayı yapacaktır.

Sigorta primleri hakkında detaylı bilgi almak, hangi sigorta şirketinin poliçesinin ne kadar prim ödemesi gerektirdiğini öğrenmek ve ödeme koşullarını sormak için günün her saati bizimle iletişime geçebilirsiniz. 25’den fazla sigorta şirketinin A acentesi olarak çok sayıda sağlık sigortası seçeneği arasından sizin için en doğru poliçeyi bulmak konusunda iddialıyız. Uzun yıllardır sigorta sektörünün öncüsü olan ve bir marka haline gelen firmamız, özel sigortacılık konusundaki uzmanlığı ve deneyimi ile tamamlayıcı sağlık sigortaları konusunda da yanınızda olmaya devam edecektir.

SİGORTALARDAKİ GÜVENCE

Sigorta için temel kriter kişinin SGK’lı olması ve SGK’sının aktif olmasıdır. SGK tarafından karşılanan her türlü sağlık hizmetinin dahil edilebildiği tamamlayıcı özel sağlık sigortası ile verilen güvence, özel hastanelerden daha konforlu ve kaliteli sağlık hizmetinin herhangi bir fark ödenmeden alınmasını sağlar.

Son yılların en popüler ve fazla üretim yapılan özel sigortası olan sigorta, ücretli çalışanların da en çok tercih ettiği sağlık poliçesidir. Özel sağlık sigortası sahiplerinin dahi SGK’lı olmaları halinde yaptırdıkları tamamlayıcı özel sağlık sigortası, sağladığı avantajlar ve ekonomik primleri sayesinde özel sağlık sigortaları konusunda yeni bir anlayış getirmiştir.

ÜCRET NEYE GÖRE BELİRLENMEKTEDİR?

Ücretler konusunda baz alınan bir diğer husus ta, SGK ve özel hastanelerin her yıl yenilediği ücret tarifeleridir. Özel hastaneler SGK’nın ödeme yaptığı rakama göre hizmet bedeli belirler. Sigorta şirketleri de anlaşma yaptıkları özel sağlık kurumlarının ücret tarifelerine göre teminat limitlerini ve prim miktarlarını oluştururlar. Çünkü özel hastane SGK’nın ödeyeceğini taahhüt ettiği miktarın üzerindeki kısmı hastadan talep eder. Bu farkın miktarı da sigortanın teminatlarını ve primlerini belirlemektedir.

Özetle ücretler konusunda net ve kesin bir rakamdan bahsetmek imkansızdır. Ücretler birden fazla değişkene göre hesaplanmakta ve prim ödemeleri de buna göre belirlenmektedir. Ancak sigorta primlerinin çok ekonomik ve ücretli çalışan herkes tarafından bütçesine külfet oluşturmayacak şekilde rahatlıkla ödenebilen miktarlar olduğunu da unutmamak gerekir.

ÖZEL HASTANELERDE TEDAVİ MÜMKÜN MÜ ?

Ülkemizde sayıları hızla artan özel hastaneler ve sağlık kurumlarının bir kısmı özel sigortalar ve devlet ile anlaşmalıdır. Bu anlaşma kapsamında, SGK’lı olan ancak bireysel sağlık sigortası yaptırmak istemeyen veya özel sağlık sigortası primlerini ödeyecek ekonomik gücü olmayan kişilerin, çok daha küçük primlerle özel hastanelerden sağlık hizmeti alması mümkün olmaktadır.

Sigortası olan kişiler özel sağlık kurumlarına başvurdukları zaman, herhangi bir ücret ödemeden SGK ve poliçe kapsamında kalan tüm sağlık ücretlerini herhangi bir ücret veya fark ödemeden alabilirler. Özel hastane hizmet bedelinin bir kısmını SGK’dan, kalan kısmını ise özel sigortadan tahsil etmektedir. Özel sağlık sigortaları gibi kişinin yaşına, mevcut hastalıklarına ve risklerine göre primlendirilir.

SGK ŞARTI

Tamamlayıcı sağlık sigortası, 0 ila 80 yaş aralığında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, tüm SGK’lılar için yapılmaktadır. Sigortadan faydalanmak için kişinin SGK ile anlaşmalı özel bir hastaneye gitmesi yeterlidir. Ayrıca hastanenin sigorta şirketi ile de anlaşması olması gerekir. Bunun yanında tedavi gerektiren hastalığın poliçeden önce ortaya çıkmamış olması gerekir. Ancak ek teminatlar ile poliçe yapılmadan önceki hastalıkların da sigorta kapsamına alınması mümkündür.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI’NDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Hangi hastanelerden yararlanabilirim?

SGK’lı ve mevcut şirket ile anlaşması olan özel hastanelerden yararlanabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kaç yaşa kadar yapılabiliyor?

0-80 yaş arası olmak üzere tamamlayıcı sağlık sigortası yapılabilmektedir.

Yurt dışından emekliyim, tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi satın alabilir miyim?

Türkiye sınırları içerisinde aktif bir SGK’nız bulunuyorsa yararlanabilirsiniz.

BAĞKUR emeklisiyim, tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilir miyim?

BAĞKUR, emekli sandığı, SSK kurumları SGK altında birleştiği için evet yararlanabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesini kendim için yaptırınca eş ve çocuklarım da faydalanabilir mi?

Poliçeler her bir kişi için ayrı teminat sunduğundan dolayı tüm kişilerin sigortalanması gerekmektedir. Aile olarak poliçe satın alındığında aile indiriminden faydalanabilmektesiniz.

Mevcutta tanısı konmuş rahatsızlıklarım var, yararlanabilir miyim?

Poliçesi var olan rahatsızları karşılamaz. Karşılaması için “sadece sağlığınız bizde tamamlayıcı” ürününü satın alabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile hangi hizmetlerden yararlanabilirim?

Yatarak tedaviler (ameliyat, dahili ve cerrahi yatışlar, yoğun bakım, kemoterapi radyoterapi, diyaliz ambulans (Sigorta özel şartları bekleme süresi dahilinde) ayakta tedavi, doktor muayenesi , ileri tanı yöntemleri (USG, röntgen fizik tedavi vb.) işlemlerinden yararlanabilirsiniz .

Check-up ya da diş paketinde tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilir miyim?

Evet, yararlanabilirsiniz.

Hastanelere gittiğimde herhangi fark ücreti öder miyim?

Yalnızca 15 TL katılım ücreti alınmaktadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında poliçe süresi ne kadardır?

Poliçe geçerlilik süresi poliçe başlangıcından itibaren 1 yıldır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open chat
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Powered by