+90 212 380 1963
Bize Ulaşın
info@hamisigorta.com
İletişimde kalın
 KONUT SİGORTASI

KONUT SİGORTASI

konut olarak kullanılan mülkleri ve içindeki eşyaları zarar görme ihtimaline karşı güvenceye alma amacıyla hazırlanan poliçelerdir. Hem evlerini hem de içindeki eşyaları teminat altına almak isteyen kişilerin tercih ettiği konut sigortası, mali güvence sağlayan sigortalardan biridir.Konut sigortası genellikle doğal afetler, hırsızlık, yangın gibi riskleri kapsama almaktadır. Deprem, sel, heyelan, çığ gibi doğal afetler yanında; su veya elektrik tesisatından kaynaklanan su basması veya yangın gibi risklere ve hırsızlık gibi münferit olaylara karşı da konutları ve içindekileri güvenceye alan konut sigortası gayrı menkuller için mali teminat sağlayan en önemli poliçedir.

Konut sigortası, konutunuzu her türlü olabilecek felakete karşı koruyan sigorta hizmetlerinin başında gelen bir hizmettir. Bir çok müşterimizin konut sigortası nedir ve neleri kapsar konusundaki sorularını duyar gibiyiz. Konut sigortası konutunuz gibi aynı zamanda tüm eşyaların güvencesini sağlayan bir hizmettir. Konut sigortası kapsamında bir çok kalem vardır. Bunlardan en önemlisi ise yangına karşı korumadır. Yangın konutlarda en sık karşılaşılan felaketlerden biridir. Öncelikle sizlere konutlarınızda mutlaka bir yangın sensörü bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Bu sigorta yaptırmak için zaruri bir şey değildir ama can sağlığınız için önemlidir. Sigorta her şeyin karşılığında maddi bir kazanç sağlamaktadır ama bazı şeyler vardır ki para veya bulla ölçülemez. Bunun yanı sıra konut sigortası sel , su baskını, cam kırılması, deprem hatta araç çarpmasına karşı bile ek teminat bedelleri ile hizmet alabilirsiniz. Bizler sizlere ancak doğru tavsiyeleri yaparak yardımcı olabilmekteyiz. Bu detayları söylerken bu teminatlardan nasıl faydalanacağınızı teminat kapsamında neler olduğunu ve buna benzer bir çok konuyu anlatmaktayız. Bu verdiğimiz bilgiler ışığında hangi teminatlardan yararlanmak istediğiniz tamamıyla sizin bütçeniz veya düşünce tarzınız ile ilgilidir.

KONUT SİGORTASI NELERİ KAPSAR?

Evlerine sigorta yaptırmak isteyen ancak tam olarak bilgi sahibi olamayan müşterilerimizin “Konut sigortası neleri kapsar?” şeklindeki soruları karşısında net bir bilgi verebilmek için çeşitli soruları cevaplamaları gerekir.

Öncelikle sigorta kapsamına alınacak mülkün özellikleri, bulunduğu yer, yaşı ve müşterinin istediği teminatları öğrenmemiz gerekir. Çünkü herkesin sigorta yaptırmaktaki beklentileri birbirinden farklıdır. Ayrıca binanın çeşitli özellikleri de riskleri belirlemede, dolayısı ile sigorta neleri kapsar sorusuna verilecek cevapta etkilidir. Sadece bina veya ev sigortalanacaksa poliçe kapsamı farklı olacaktır. Ancak konut sigortasına evdeki eşya, demirbaş ve çeşitli tesisatlar da dahil edilecekse, teminatlar değişecektir.

konut-sigortasi-ev-sigortasi

Kiracılar sadece evdeki eşyalarını veya demirbaşları sigorta ettirebildikleri için bu konuda eşyaların risklerine göre değerlendirme yapılır. Genellikle yangın, deprem, sel, hırsızlık gibi risklere karşı evdeki eşyaların sigortası yaptırılmaktadır. Ancak bunların yanında çeşitli ek teminatların konulması da mümkündür. Ek teminatlar sigorta şirketine göre farklılık göstermektedir.

Bina veya konut için yapılacak sigortalarda ana teminatlar genellikle yangın, deprem ve sel gibi doğal afet veya kazalardan oluşur. Ancak isteğe bağlı olarak çeşitli ek teminatlar da poliçeye konulabilmektedir. Sigorta konusu evde mülk sahibinin ikamet etmesi şart değildir. Kiracı olan evler için de konut sigortası yaptırılabilmektedir.

Bilindiği gibi zorunlu deprem sigortası belli limitler dahilinde yapılmakta ve bu limitler resmi olarak belirlenmektedir. Ancak konut sahipleri evlerinin bedeli daha yüksekse ve depreme karşı eşyalarını da korumaya almak istiyorlarsa, zorunlu deprem sigortasının limitleri üzerinde kalan kısım için ek deprem sigortası da alabilirler. Heyelan veya çökme gibi çeşitli risklerin de poliçeye eklenmesi mümkündür.

Evlerde en çok karşılaşılan riskler yangın ve su baskınıdır. Hangi sebeple olursa olsun her türlü yangın riskine karşı konutunuzu teminata alabilirsiniz. Ayrıca su basması, hırsızlık, cam kırılması, ferdi kaza, mali mesuliyet gibi çeşitli ek teminatlar ile poliçe kapsamını genişletmek mümkündür.

Kısacası ev sigortası belirli sabit ana teminatlar dışında sigorta şirketinin sunduğu ek teminatların içinden sizin seçeceklerinize bağlı olarak kapsam değiştirir.

KONUT SİGORTASI FİYATLARI

Bir çoğunuz ev sigortası yaptırmak istemekte ama bunun maliyetlerini de merak etmektesiniz. Hatta sigorta yaptıranların bir çoğunun aklında da acaba bu hizmeti uygun fiyatla alıp almadığı konusunda bir çok endişe olduğunu bilmekteyiz. Konut sigortası fiyatları öncelikle sizin konutunuzun özelliklerine içindeki eşyaların kıymetine göre değişmektedir. Onun için net şu kadardır veya bu kadar olur demek yanlış olacaktır. Konutunuzun metrekaresinden tutun kaçıncı katta olduğuna kadar bir çok farklı etken sigorta prim fiyatını etkilemektedir. Önemli olan sizlerin olası bir felaket durumunda sigorta firmasından beklentilerinizdir.


GÜVENİLİR KONUT SİGORTASI

Bizler sizleri yönlendirirken tabii ki çok dikkatli davranmaktayız. Eğer evinize bir araç çarpma ihtimali yok ise size bu teminatı vermenin bir anlamı yoktur. Bu ve benzeri gereksiz teminatlardan da sizleri korumaya çalışmaktayız. Bizim için önemli olan sizlerle çok uzun süre başarıyla çalışmak ve olası bir durumda söz verdiğimiz her şeyin arkasında durabilmektir. Bunun sadece sözlerimiz ile değil hazırlamış olduğumuz poliçelerle de garanti altına almaktayız. Konut sigortası veya ev sigortası dendiğinde internette bir çok firma ile karşılaşacağınıza eminiz. Bu firmalar arasında karar verirken ince eleyip sık dokumanızda fayda vardır. Maalesef her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de merdiven altı tabiri ile çalışan firmalar bulunmaktadır. Eğer problemsiz bir sigorta hizmetinden yararlanmak istiyorsanız bu tarz firmalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Umarız ev sigortası nedir sorunuza yeterli derecede cevap verebilmişizdir. Ev sigortası ile ilgili merak ettiğiniz tüm konularda sigorta konusunda uzman personelimizden yardım alabilirsiniz.

ev-sigortasi-konut

Bu firmalar arasında seçim yaparken dikkat edeceğiniz en önemli konulardan birisi firmanın çalıştığı sigorta acente sayısıdır. Ancak bu şekilde konutunuza en uygun teklif çıkartılabilir. En ucuz konut sigortası yaptırırken aynı zamanda yaptırdığınız sigortanın neleri kapsayıp kapsamadığına da dikkat etmeniz gerekir. En ucuz ev sigortası yaptıracağım diye içeriği yetersi bir sigortaya boşuna prim ödemenin bir anlamı olmayacaktır. Aynı zamanda eğer en ucuz konut sigortası anlamında karşılaştırma yaparken kapsam dahilindeki ve kapsam dışı konuları tam olarak belirledikten sonra sigorta konusunda karar vermenizi tavsiye ederiz. Ancak bu şekilde doğru bir karar vermiş olabilirsiniz.

KONUT SİGORTASI NASIL HESAPLANIR?

Konut sigortası nasıl hesaplanır sorusuna verilecek cevap, çıkacak sigorta bedeline göre değişkenlik gösterir. Çünkü konut sigortası nasıl hesaplanır konusunda çeşitli kriterlerin bir araya gelmesi ve sigorta şirketleri tarafından kullanılan hesaplama yöntemleri ile bir hesap yapılması gerekir.

Konut sigortalarında binanın büyüklüğü, yaşı, kaçıncı katta olduğu, elektrik ve su tesisatının durumu, evin rayiç bedeli, seçilecek ek teminatlar, eğer eşyalar da sigortalanacaksa özellik ve değerleri, olası riskler, bulunduğu yer, iklim şartları, zemin durumu, deprem riski gibi çok sayıda kriter bir arada değerlendirilir. Sigortalının seçeceği ek teminatlara göre poliçe kapsamı ve primler ortaya çıkacaktır.

Sigorta şirketleri konut sigortası hesaplama konusunda birbirine benzer yöntemler kullanırlar. Son yıllarda çeşitli online programlara veri girişleri yapılarak kısa zamanda poliçe bedeli hesaplanabilmektedir. Ancak ek teminatlar konusunda her sigorta şirketinin seçenek ve fiyat uygulamaları birbirinden farklı olabilir. Paket sigorta adı altında satışa sunulan çeşitli konut sigortaları ek teminat seçeneklerini ekonomik koşullarda almaya imkan sağlar. Ancak sizin evinize özel veya isteğinize bağlı ekstra bir teminat için fiyat uygulaması konusunda net bir rakam belirtmek mümkün değildir. Kaldı ki her sigorta şirketinde aynı ek teminatları bulacağınızı söylemek te zordur. Çünkü konut sigortalarında ana teminatlar genellikle aynı olmakla beraber ek teminat çeşitliliği farklıdır. Bu anlamda ihtiyacınıza uygun ev sigortası poliçesine sahip olmak için istek ve risklerinizi tam olarak belirledikten sonra araştırma yapmanız gerekir.

KONUT SİGORTASININ AMACI NEDİR?

Konut sigortası fiyatı alırken aklınıza takılan bir çok soru olabilir. Nasıl ki her mesleğin bir uzmanı varsa bizlerde bu anlamda kendi uzmanlığımıza güvenmekteyiz. Bizden hizmet alıp almayın ev sigortası ile ilgili aklınıza takılan bir çok soruyu bizlere rahatlıkla sorabilirsiniz. Bizim işimiz sizlere en doğru bilgiyi tarafsız bir şekilde vermektir. Bu sebeple sitemizde de göreceğiniz üzere bir çok alanda herhangi bir karşılık beklemeksizin sizleri aydınlatmaya yönelik makaleler yayınlamaktayız. Bu makalelerimizin dışında da merak ettiğiniz konular olabilir bunlarıda direk bizi arayarak sorabilirsiniz. Amacımız öncelikle sigorta kavramını sizlere doğru bir şekilde aktarabilmektir. Ondan sonra ise sigortanın konuları hakkında detaylı bir şekilde konuşabiliriz. Hayatta insanoğlu her türlü şeyle karşılaşabilmektedir. Yarının hiçbir şekilde garantisi yoktur ama bunları sigortalamak sizin elinizdedir.

NEDEN KONUT SİGORTASI YAPTIRMALIYIZ?

Uzun yıllar çalışıp bir ev sahibi olan insanların en büyük korkusu aniden ve önlenemeyecek şekilde ortaya çıkan risklere karşı evlerinin ve eşyalarının zarar görmesidir. Her ne sebeple olursa olsun, evi veya eşyaları zarar gören insanların yaşadığı mali kayıp sarsıcıdır. Öngörülemeyen bu riskler sebebiyle kişilerin uğradığı zararın teminat altına alınması ise sigorta ile mümkün olmaktadır.

Sigorta, sadece gayrı menkulü güvenceye alabileceği gibi sadece evdeki eşyaları veya hem ev hem de eşyaları güvenceye alacak şekilde düzenlenebilir. Ev sigortasının DASK veya benzeri zorunlu sigortalar ile herhangi bir ilgisi yoktur. DASK sadece deprem halinde ortaya çıkan zararların karşılanması amacıyla düzenlenen, üst limitleri belli ve dolayısı ile tazminatı da ancak bu limitler oranında ödenen, yasal olarak zorunlu sigortadır. Konut sigortası ise tamamen isteğe bağlı ve deprem dışındaki riskleri de kapsayacak şekilde hazırlanan özelliktedir. Mülk sahibi ana teminatlar yanında dilediği ek teminatı da poliçesine ekleterek, konutu için tam bir koruma sağlar. Gayrı menkulün ve içindeki eşyaların gerçek değerine göre belirlenen limitler oranında mülk sahibine ödeme yapılır.

BAŞLICA KONUT SİGORTASI TEMİNATLARI NELERDİR?

sgkKonut sigortası ile;

 • Yangın, yıldırım, infilak
 • Hırsızlık
 • Sel / su baskını
 • Deprem
 • Dahili su hasarları
 • Fırtına
 • Dolu
 • Kar ağırlığı
 • Hava taşıtları çarpması
 • Kara taşıtları çarpması
 • Yer kayması
 • Duman
 • Grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri, kötü niyetli hareketler

Teminat kapsamına alınabilmektedir. Ayrıca paket konut sigortası seçenekleri ile kişilerin can ve sağlıklarına karşı da teminat kapsamını genişletmek mümkündür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open chat
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Powered by